Deniz Sarıtop Yazdı: Sevgi Felsefesi

Edebiyat Gazetesi'nin on birinci sayısında yayımlanan Yazar Deniz Sarıtop'un Sevgi Felsefesi başlıklı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Sevgi herkese karşılıksız kucak açar, fakat sadece iyiler bu coşku karşısında hayranlık uyandırabilir. Akıl, "burnunun dibindeki mi, yoksa elinin altındaki mi, sana daha yakındır?" sorusunu, daima "sevgi" ile hesaplıyor. Sevgi, başlı başına TANRI'ya inanmaktır. Duanıza yüreğinizle sevgi, aklınızla umut katın ve tüm kalbinizle inanın. Fetih, o sadece kalplere sevgi, zihinlere güzel ahlak ekmektir. 

Sevgi felsefesi

Vicdanı katılaşmış insanların yüreğinde sevgi tomurcukları açmaz. Kalbinde aşkı, yüreğinde sevgiyi saklamaya yer bulamayanlar; hayatı yaşamak yerine, hep seyretmek zorunda kalırlar. Bahara açan çiçeklerin umudunda; aşk, sevgi ve dünya barışı vardır. Hayatı, ölümlerden çıkartan iyi insanların kalplerindeki sevgi, TANRI'nın gizemli elidir. Düşene yardım elini uzat, düşmeyene de düşmemesi için yardım elini uzat. Bu bir sevgi kanunudur; özümse ve nesilden nesile aktar. Yalnızca sevgidir bağı çözülmeyen tek sözcük, yeryüzünün kalbinde. 

İyilik, sevginin anahtarıdır. Onun aklı üçüncü şahısların aklıydı, bu yüzden sevdiğinden sevgisini hep sakınırdı. Kelebekler, sadece üç gün yaşayacaklarını bildikleri halde doğarlar. Kelebeklerin ömrü, insan hayatının sevgiyle geçen üç günün toplamıdır. Bundandır aşk. Akıl üstesinden gelir, fakat sevgi fetheder. Sevgi, yüceliğin kanunudur. Elindeki ekmeği, karnı aç insanlarla paylaştığın kadar sevgiye doymuş olursun. İyilik karşısında kuşku duyan insanların kalplerinde sevgiyi aramayın. Bulduğunuzdan emin olduğunuz sevginin peşini bırakmayın. Sizi hakikat ışığına ulaştıracak olan tek şey, sevgidir. Zorlukların üstesinden gelmenin ilk şartı da, son şartı da, sevgidir.    

İlkesi sevgi olan, bayrağı barıştır. Özünde sevgi olan hiçbir şey, çürümez. Zor günlerde bile sizi ayakta tutacak olan aklınızda umudu, yüreğinizde sevgiyi eksik etmeyin. İnsan yüreğindeki sevgi tükenmedikçe, hiçbir ışık karanlığa hapsolmaz.

Sevgi, güneşten daha aydınlık, daha sıcak ve daha sevecendir. Bazı davranışlar sevgiyi anlatır; kelimelerden daha etkilidir. Bundandır aşk. Gece ve aşk, sırdaştı iki sevgilinin arasında. Söylemenin dili döküldü ve utancın karası, kovuldu anlamın derinliğinden. Saf ve temiz bir sevgi kadar doyumsuz hiçbir şey yoktur. Aşkta ve sevgide hiçbir şeyde olmadığınız kadar cesaretli olun. Kalp aşkla pişer, yürek sevgiyle… Sevginin olduğu her yer mutluluğa, mutluluğun olduğu her yer huzura dönüşür. Aşk ve sevgi, insanın sahip olduğu her şeyden daha kutsaldır. Cennet, sevginin filiz verdiği kalplerdedir. Başarı sizi sevgiden mahrum bırakacak her şeyi reddeder. Zihni aydınlatan, kalpteki sevgidir. Çocuklar birçok konuda öğretmendirler; en önemlisi de sevgiyi ve paylaşmayı onlardan öğreniyoruz. Sevgi beklemesini bilir, sevgi özlemesini bilir, sevgi umutsuz değildir; sevgi asla pes etmez. Günübirlik bir sevgi, gerçek yüzünü gizleyen bir nefrettir. Zulmü engelleyecek bir kanun yoktur, fakat bütün kanunların üstünde öyle bir kanun vardır ki biz ona, "sevgi" diyoruz. Yeter ki kalplere ekilsin. Sevgi, yaşam pınarının kaynağıdır; hayatın içinde gizlenmiş bir boyuttur. Fakat kapısı kalpten içeri açılan bir boyut. Barış, ancak sevgi dolu kalplerin bir araya gelmesi ile mümkündür. Özünde sevgi olan hiçbir şey çürümez. Aşk ulaşmak arzusudur; ulaştıktan sonraki duygunun adı, sevgidir. Sevgi; bir insanın, bir ailenin, bir toplumun ve bir milliyetin tek dayanağıdır. Dünyanın ışığı güneştir, hayatın ışığı da sevgidir. Gücünü sevgiden alan bir toplum karşısında hiçbir engel duramaz. Kötü insanlar nefret penceresinden dünyaya bakarlar, iyi insanlar sevgi penceresinden... Eğer yüreğinizde sadece sevgiye dair bir bayrak açmışsanız, tüm dünya karşınızda saygıyla eğilecektir.

1932-2024 © Edebiyat Gazetesi
ISSN 2980-0447