Kök-süz 18 Mart’ta Prömiyer Yapacak

Gökhan Kutluer'in ikinci kitabı da tiyatro izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor.
0

Yurt dışına gitmek isteyenlere rehberlik eden kitap ve oyun, kişilerin hayallerini gerçekleştirmek için güvenli limanları terk etmelerinin mümkün olduğunu anlatıyor. Oyunun prömiyeri, 18 Mart'ta İstanbul’da gerçekleştirilecek.  Gökhan Kutluer'in “Türkiye’den Gitmek: İtalya’ya Uzanan Bir Göç Hikayesi” adlı kitabı, tiyatro izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Yazarın ilk kitabı “Bulut Fabrikası” gibi “Kök-süz” oyunu da Seranay İduğ tarafından tiyatroya uyarlandı ve Seyithan Korkmaz yönetiminde Tiyatro Mundus tarafından sahnelenecek. Bir göç hikayesini anlatan oyunun prömiyeri, 18 Mart'ta Üsküdar Yeni Sahne'de gerçekleştirilecek, biletinial.com adresinden bilet temin edilebilecek. Gökhan Kurt, Kök-süz

“Kitabı yazarken, insanların hayallerine ulaşmaları için korkularını yenmeleri ve konfor alanlarından çıkmaları gerektiğini anlatmak istedim. Kitabın sahnelenmesi, bu mesajı daha fazla kişiye ulaştıracağı için beni çok mutlu etti” diyen Gökhan Kutluer, oyunun izleyenleri cesaret ve umut dolu bir yolculuğa çıkaracağını söylüyor. Kitabının okuyuculara kendilerine doğru bir yolculuğa çıkma cesareti verdiğini söyleyen Gökhan Kutluer, oyunun da aynı etkiyi yaratarak hayallerinden vazgeçmeyi düşünen herkese ilham kaynağı olacağını şu sözlerle ifade etti: “Herkesin bir hayali var ve bazen hayallerin gerçekleşebilmesi için cesur adımlar atmak gerekiyor. Attığımız her cesur adım, kendimize doğru yol almamıza, kendimizi daha çok keşfetmemize yardımcı oluyor. Burada anahtar sözcük cesaret ve “Kök-süz”, yurt dışında yaşamak veya hayallerine doğru bir yolculuğa çıkmak isteyen herkesin içindeki cesareti ortaya çıkarmak isteyen bir oyun.”

Türkiye’nin aylık yayın yapan ilk bisiklet dergisi Cyclist Türkiye’de editörlük yaparken bisiklete dair Türkiye’de yapabileceği şeylerin belli bir noktadan ileri gidemeyeceğini anlayan Gökhan Kutluer’in hikayesi, iki bavul, iki bisiklet ve bir turist vizesi ile İstanbul’dan ayrılarak İtalya’nın Bergamo şehrine gitmesiyle başlıyor: “Benim hikayem, doğup büyüdüğü toprakları, ailesini, arkadaşlarını, dilini ve alıştığı her şeyi bırakıp kendine başka bir coğrafyada yer açmaya çalışan herhangi birinden farklı değil ancak ben bir adım öteye giderek hikayemi paylaşmak ve bu hikaye üzerinden tutkularının peşinden gitmek isteyen fakat kendini cesaretsiz, çaresiz ve yalnız hissedenlere “yalnız değilsin!”, “çaresiz değilsin!” ve “çok cesursun!” demek istedim. Çünkü bazen tek bir kıvılcım yetiyor hayallerin peşinden koşmak için gereken cesaretin ateşini yakmaya. İşte yazdığım kitapla o kıvılcımı yaratmak istedim. O kıvılcım şimdilerde evrildi, ‘Kök-süz’ oyunuyla farklı bir anlatım diline kavuştu ve yeni bir sanat dalında hayat bularak kalplerde cesaret ateşini yakmak üzere harika bir ekip tarafından başarıyla sahnelendi. Yolu açık, izleyicisi bol olsun!”

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

1932-2024 © Edebiyat Gazetesi
ISSN 2980-0447