Notos'un Mayıs-Haziran 96. Sayısı Çıktı

Notos’un Mayıs-Haziran, 96. sayısı çıktı. Bütün Türkiye’de, 1000’e yakın satış noktasında.

Notos her yıl farklı bir konuda düzenlediği geleneksel yıllık soruşturmalarının on yedincisinin sonuçlarını Mayıs-Haziran, 96. sayısında açıkladı. Bu yılki soruşturmanın konusu edebiyat türleri arasında öteden beri ilgi gören polisiye türünde yayımlanmış romanlarla ilgili. Soruşturmanın sonunda ortaya bütün meraklıları için bakılacak, izlenecek, değerlendirilecek bir liste, bir kılavuz çıktı. 

Notos Mayıs-Haziran 96. Sayısı

Polisiye edebiyatının son yüzyılından biraz daha uzun geçmişini kapsayan En Önemli 40 Polisiye Romanı soruşturması 319 yazar, araştırmacı, çevirmen ve editörün yer aldığı önemli bir kamuoyunun seçimlerini yansıtıyor. Dosya kapsamında Erol Üyepazarcı, Suphi Varım, Ercan Akbay, Aykut Doğan ve G.K. Chesterton’ın yazıları; Vuslat Çamkerten ve Virginia Elena Patrone’nin desenleri yer alıyor.

Kadire Bozkurt ile söyleşi: “Hikâye ancak düzen bozulunca başlar.

Notos’un bu sayısında polisiye türünün en uzun ömürlü kahramanlarından James Bond’un yaratıcısı Ian Fleming ile Philip Marlowe’un yaratıcısı Raymond Chandler’ın söyleşisi var.  Notos’un ikinci söyleşisi Buzkandilleri ve Ateşle Yaklaşma’nın yazarı Kadire Bozkurt ile. Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Alper Güngör, Cansu Eylül Yapıcı, Esin Akşar, Fulya Kılınçarslan ve Özge Kılıçoğlu yer alıyor.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Buket Uzuner okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Halil Yörükoğlu ise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor. Şenay Eroğlu Aksoy, Bahri Vardarlılar ve Çağdaş Küçük kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.Fotoğraf-Yazı bölümünde Alp Sime’nin fotoğrafını Özlem Akıncı kısa bir anlatıyla yorumluyor.

Kitaplık bölümünde Banu Yıldıran Genç 2022 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nü kazanan Mehmet Fazlı Gök’ün kitaplaşan öyküleri Çirkin Sevgilim’i, Esra Ertan Taleb Alrefai’nin Kaptan adlı kısa romanını, Damla Karakuş Mehmet Çimen’in ilk kitabı Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır’ı, Şenay Eroğlu Aksoy Aylin Balbao’nun Bu Hikâye Senden Büyük Osman adlı öykü kitabını, Serkan Parlak Elçin Poyrazlar’ın Kayıp Yüz adlı feminist polisiyesini inceliyor. Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Liam O’Flaherty, Özlem Dikeçligil, Hüseyin Peker, Doğuş Benli, Erkut Özal, Emel Kaya, Hilal Özdemir, Işıl Madak, Zelal Arslan, Ayşe Ünüvar, Deniz Dursun, Evrim Öktem.

1932-2024 © Edebiyat Gazetesi
ISSN 2980-0447