Roman Kahramanları Dergisi'nin 53. Sayısı Çıktı

Roman Kahramanları'nın Sait Faik, José Saramago ve“Mitolojik Tanrılar Günümüzde dosya konulu 53. sayısı okuyucuyla buluştu.

Yeni bir yılın başlangıcında yeni bir sayımızla sizlerleyiz. Bu sayımızdaki ilk dosyamız Sait Faik Abasıyanık’a ayrıldı. Akademisyen ve yazarlar, eserleri üzerinden Sait Faik’in kahramanlarını ve anti-kahramanlarını masaya yatırdılar.

Roman Kahramanları Dergisi

Yaşamında ve sanatında biraz flanör, biraz şair ve biraz da derviş bir yazardı Sait Faik. Bütün iddiasızlığına karşın, bize insanlığa dair pek çok şeyi; hayatımızdan uzaklaştırdığımız merhameti, samimiyeti, en önemlisi de sevmenin faziletini öğretti alttan alta. Onun öyküleri her okuyuşta yeni boyutlar kazanan modern klasiklerimiz arasında çoktan yerini aldı. Adımızda “roman” var diye Sait Faik’i ve onun “öykü” kahramanlarını dosya konusu edememek haksızlık olurdu bize. İkinci dosya konumuz Nobel ödüllü Portekizli yazar José Saramago’nun romanları. Dosya editörümüz Altay Ömer Erdoğan’ın belirttiği gibi “Saramago, yalnızca Portekiz dilinin değil toplam bir dünya edebiyatının en sıkı, en görkemli, en büyülü yazarlarından biri. (…) Onun, okurunu rahatsız eden, dahası kışkırtan, şaşırtan ve ezber bozan bir yazarlık tavrı geliştirdiğine tanıklık etmediğimiz tek bir yapıtı yok gibi.”Mitolojik Tanrılar Günümüzde başlıklı dosyamız ise, mitoloji kahramanlarını günümüze, yazarların hayatlarının içine getiren kısa öykülerden oluşan deneysel bir dosya. Emeği geçen yazar ve editörlerimize teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.1932-2024 © Edebiyat Gazetesi
ISSN 2980-0447