Rusya’nın bop konusunda, ab/d-israile alttan desteği ve pkk’ya alan yaratmasının ardında Güney Azerbaycan’la aramızda oluşturulacak olan tamponun kendi işine yarayacağı gerçeği yatar. İran’la ittifakında bizi ilgilendiren ayrıntı budur. Çünkü Rusya aynı zamanda gözünü Hazar petrollerine de dikmiştir. Türkiye Güney-Kuzey Azerbaycan bütünlüğü, Rusya’daki bütün Kafkas Türkleri’ni ayaklandırır. Turan’ın ve oluşacak ekonomik paktların Rusya ticaretine büyük bir darbe indirmesi, ayrıca İstanbul-Bakü demiryolu projesiyle de (Yeni İpek Yolu) batının deniz ticaretini bitireceği, öngörüler arasındadır.

Şimdiki savaşlar çıkarları baltalayacak olan ekonomik hamleleri durdurmak üzerinden yürütülüyor. Oluşabilecek ticari paktları sekteye uğratmak ve gelirin tamamına sahip olmaya yönelik gerçekleşiyor.

Putin’in dini hamleleri, Rusya’da cami açması gibi hareketleri ve böylelikle de Türk Dünyası’nın yüzyıllardır içine düşürüldüğü mezhep krizine alttan desteği bunun göstergesidir. Daha önce bir yazımda söylediğim gibi (İran) Güney Azerbaycan’daki sünni şii çatışması olarak adlanacak ve kamuoyuna bu şekilde yansıtılacak olan bölgesel çatışma, aslında Türk-kürt çatışması olacaktır. 

Putin bop sürecini hızlandırmaktadır ve bu bizim için büyük bir tehdittir. Ama başrol kıvamında soyunduğu arenada, döğüş için bir figüranı (Suriye ışid’i) seçmiştir. Kavramlar gibi savaşların da “takdim”i farklı adlanıyor artık. Zemin hazırlanmıştı nasıl olsa. Akp, fetih ordusu adı altında tımarlı sipahiler gibi mezhep üzerinden kurmuştu tezgâhı. Rusya Işid’i vuruyorum diyerek açıkça Türkmenler’i katlediyor. Bölgenin demografik yapısını yok ediyor. Bu görüntüsüyle rusya asla bir başrol değil, ancak ab/d ve israil’in temizlikçiliğine sıvanmış ve bu yüzden de kendi vatandaşları tarafından bile ilk günden beri sert protestolara maruz kalmış bir ülkedir!

 ***

Arena demişken önemli bir konuya daha değinmek istiyorum. FUTBOL!

Milli takımımız 2002 Dünya Kupası’nda Şenol Güneş yönetiminde üçüncü olmuştur…

O yıl akp’nin başımıza sardırıldığı yıldır!


Fatih Terim yönetimindeyse Euro 2008’de üçüncülüğümüz vardır ki futbol tarihimizdeki en büyük başarılardan ikincisidir bu da. Peki 2008’de ne oldu? Büyük bir ekonomik kriz, tüm dünyada elbette. Ama Türkiye, Önasya’nın bu krizden kitlesel anlamda en fazla zarar gören ülkesi olmuştu. 

Franko’nun üçüncü F’si bu kez Azerbaycan’da…

10 Ekim’de oynanacak olan Azerbaycan-İtalya maçı için Azerbaycan kazanacak diyorum.

Neden mi? Bizde yaşananlar şu an orada yaşanıyor da ondan! Azerbaycan’da durum ekonomik olarak düşüşte. Batı orayı daha da borçlandırma sürecini hızlandırmak ister. Bu enstrumanları kullanmak zorundalar.

Kitleler Futbolla sevinip coşarken Yeni Dünya Düzeni çarkını döndürür!

Yanılmayı çok isterim…

Azerbaycan’ın kazanması konusunda değil elbette! Azerbaycan yönetiminin batı ve Rus emperyalizmiyle beraber bu durumu bir tür haklı uyutma enstrumanı olarak kullanması konusunda.

Çünkü biz, GS Avrupa Şampiyon kulüpler kupasını aldığında Avrupalı, diğer iki kupayı aldığımızda da Dünyalı olmuştuk ya hani?!

Şimdiyse uzaylıyız farkındaysanız. Rus uçakları semalarımızda adeta gezinti uçuşları yapıyor ama bu durum ne yetkililerden ne de halktan büyük bir tepki görüyor.

Mini-mini feysbuk gruplarıyız çünkü artık biz.

Ve o grupların liderleri uzaydaki gezegenlerinde krallıklarını ilân etmiş gibiler.

Güzel kahramandı değil mi şu bizim Küçük Prens? 

 

Haber uçursak Prens’le,

İnerler mi artık Memleket’e?

Teknoloji öğretti hepimize

Uzak uzay-sosyolojisini

Gerçek kayıp giderken ele

Oradan ahkâm kesmesini!

J.ak der şu kara topraktaki

Yerçekimi ey dost yerçekimi

İnternete feysbuka değil,

Oraya düşürdük şehidimizi!

 

“yerçekimi”

8.Ekim.2015

 

 Sağlıkla,

 

Jale Altunel / edebiyatgazetesi

Comments

comments