GÜNCEL EKLEME..

Bir meczup kullanılarak Trabzon’a haksızlık ediliyor.. Trabzonspor üzerinden Trabzon ile ülkenin geri kalanı arasında uçurumlar örülmeye çalışılıyor!.. Trabzon demek, Karadeniz demek.. ülke demek!.. 80 sonrası Diyarbakır’da sergilenen oyunlar ve kürtçe!.. şimdi Trabzon üzerinden.. laz-çerkez-gürcü hareketleri ve misyonerliğe açılan kapılar!.. Taraftarlık klişeleriyle arka plan saklanıyor ve koca bir kent, bir meczup üzerinden yargılanıyor!. medya meczup yaratmaya ve o meczuplar üzerinden algı operasyonları düzenlemeye alışıktır.. oysa Karadeniz’in kadına bakışı ve Karadeniz kadınının gücü ve hakimiyeti ortadadır.. Bir Trabzonlu olarak bu meczup başkan olduğu sürece Trabzon halkı ve futbol taraftarlarının maçları boykot etmelerini temenni ediyorum!.. Hacıosmanoğlu!. oldukça dikkat çekici bir soyadı ve tayyip’le dostluğu ayrıca enteresan bir durum.. ve ilişkiler ağı.. Trabzon ve halkı bu tuzağa düşmez.. yeter ki futbol fanatizmine gömülüp oynanmakta olan oyunu görsünler.. diğerleri de elbette.. Yaratılmaya çalışılan bu algının içinde gibi gösterilmeye çalışılan Trabzon-Fenerbahçe rekabeti; aslında gizlenmeye çalışılan çok daha derin bir planın su yüzüne terk edilen yansımasıdır.. yaratılan yanılsama ile dikkatler başka yönlere çekilerek çok tehlikeli bir oyun oynanmakta.. ve bu oyun ‘futbol’ değildir!.. bunu Trabzonsporlularla birlikte Fenerbahçe ve diğer takım taraftarlarının da anlaması elzemdir..

 

Trabzon Düşerse!. Ülke Düşer!..

Trabzon Fenerbahçe arasında yaşanılan ya da yaşatılan gerginliğin arkasında sadece taraftar ve kulüplerin olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz!. Bir Trabzonlu olarak söz söyleme hakkımı kullanarak, aslında çok başka şeylerin.. çok daha derin hesapların yapıldığını ve ayrıca Trabzon üzerinden Karadeniz bölgesinin, tıpkı Güneydoğu örneğinde olduğu gibi..

önce Trabzonlunun, sonrasında tüm Doğu Karadeniz halkının haksızlığa uğradığı fikrinin yeşertilmesi.. ardından toplum mühendisliği vak’alarıyla (terör-orantısız eylem ve söylemler) ki futbol terörü en yakın ve etkili çözümdür, bilhassa Trabzon ve Karadenizli için!.. ve verilen tepkilere diğer bölge insanının vereceği karşı tepki ve tepkiler..

ve Trabzon üzerinden tüm Doğu Karadeniz halkının bu baskılar karşısında otoriteye vereceği tepkilerin, devlet düşmanlığına yönlendirilmesi!.

Bu iş, bir şike davası ve sonuçlarının ortaya getirdiği bir durum değil.. durumdan vazife çıkarmak üzerine kurgulanmış aşağılık bir plandır!..

Herkes şunu kafasına iyice soksun ki; Trabzon düşerse!.. Karadeniz düşer!. sonrasında ülke!..

Son dönem Karadeniz türkülerine ilgi gösteren ve halkın ‘entel-dantel’ dediği tiplerin ve bu tipi-tiplerin ‘halkların kardeşliği’ kılıfıyla bölücülere hizmet ettiği açık ve net olarak ortadadır!..

Rizelilerin ve diğer Kradeniz illerinin İstanbul (festival) toplantılarında açılan ‘kürtçe’ pankartlar, hiç de taraftar gruplarının işine benzememektedir!..

Karadenizde büyük bir oyun ‘tezgâh’lanıyor ve Trabzon, Pontus başkentiydi nidalarıyla halkın kafası karıştırılıyor ve ardından diğerlerinin bakış açısı değiştiriliyor!.. Bu tamamiyle bir toplum mühendisliğidir!.. ve işin içine ‘osmanlıcılık’ virüsü bulaştırılmıştır!..

Trabzon düşerse!. ülke düşer!..

herkes aklını başına alsın, yaratılan algılar üzerinden ‘fanatik futbol taraftarlığı’ ava-neliğine bulaşmadan büyük resmi görmeye çalışsın!..

İlla da daha derinini bilmek isteyenler açısından.. mevzu ‘büyük Ermenistan’ hayaliyle çok alakalıdır!..

Aynı oyunun bir başka şekli aynen Ege’de oynanmaktadır!.. hepsini yazacağız!.. adalar olayı küçük bir örneğidir!..

sağlıkla..

 

Cem Yağcıoğlu / edebiyatgazetesi

 

trabzon

Comments

comments